Co to jest Wing Chun?

Wing Chun kung fu (詠春, Yong Chun, Ving Tsun, Weng Chun, Wing Tzun) to chińska sztuka walki która, jak niesie legenda, została stworzona ponad 300 lat temu przez mniszkę z klasztoru Shaolin - Ng Mei.

Wing Chun nie opiera się na stosowaniu siły fizycznej lecz na odpowiedniej strukturze ciała połączonej z rozluźnieniem. System uczy jak wykorzystać całą masę ciała w walce z przeciwnikiem i w jaki sposób neutralizować jego ataki.

Każda osoba bez względu na rozmiary, kondycję fizyczną, wiek czy płeć może uprawiać Wing Chun. Dlatego też system ten to idealny rodzaj sztuki walki dla kobiet.

Wing Chun doskonale sprawdza się w konfrontacjach z przeciwnikiem. Wszystkie techniki (uderzenia, kopnięcia) są oparte na naturalnych ruchach ciała, proste w wykonaniu i nie wymagają żadnych uzdolnień akrobatycznych, tak więc każda osoba może skutecznie stosować Wing Chun do samoobrony. Przy regularnym treningu, można w znaczący sposób poprawić umiejętność samoobrony już po kilku miesiącach zajęć.

Wing Chun można trenować przez całe życie. W wielu sportach i sztukach walki szczytowe możliwości osiąga się w wieku 20-30 lat. Ponieważ Wing Chun nie opiera się na sile fizycznej, lecz raczej na umiejętnościach technicznych, ćwiczący mogą rozwijać się przez cały czas.

Dlaczego warto?

  • Nauka Wing Chun szybko poprawia umiejętności samoobrony - techniki są zaprojektowane w taki sposób, aby można je było łatwo i skutecznie zastosować w realnej konfrontacji z przeciwnikiem.
  • Wing Chun nie wymaga od Ciebie ani wyśmienitej kondycji, ani rozbudowanej muskulatury, ani też zwinności akrobaty - wszystkie techniki oparte są na prostych i naturalnych ruchach ciała, które każda zdrowa osoba jest w stanie wykonać.
  • Wing Chun objaśnia kilka prostych i skutecznych reguł zachowania się w sytuacji, gdy ktoś stara się dopuścić się w stosunku do Ciebie agresji fizycznej.
  • Uprawianie Wing Chun poprawia samopoczucie, odpręża ciało i umysł.
  • Trening Wing Chun kształtuje prawidłową postawę ciała, przez co bardzo korzystnie wpływa na kręgosłup.
  • Regularne ćwiczenie Wing Chun przyczynia się do lepszej koncentracji, samodyscypliny oraz zwiększa poczucie Twoich możliwości.
  • Wing Chun uczy Cię bardzo efektywnego sposobu korzystania z ciała, który można wykorzystać w wielu codziennych sytuacjach niezwiązanych z walką, na przykład przy noszeniu ciężkich rzeczy.
  • Wing Chun można uprawiać w każdym wieku.
  • Ćwicząc Wing Chun poznajesz wiele bardzo ciekawych osób.