Jesteś tutaj

Mistrzowie

Ip Man (1893-1972)

Ip Man urodził się 14 października 1893 w mieście Foshan w chińskiej prowincji Gunagdong. W wieku siedmiu lat zaczął pobierać nauki u Chan Wah Shun'a, kiedy ten był już w podeszłym wieku. Po śmierci Chan Wah Shun'a w 1905, Ip Man kontunuował nauki u bardziej zaawansowanych uczniów starego mistrza. W wieku 17 lat wyjechał do Hong Kongu aby studiować w St. Stephen's College. Jak mówią niektóre źródła, podczas pobytu w Hong Kongu miał poznać Leung Bik'a - syna legendarnego Leung Jan'a. Pod jego okiem doskonalił się do momentu powrotu do Foshan.

Kiedy w 1949 komuniści objęli władzę w Chinach, Ip Man przeniósł się powtórnie do Hong Kongu. Lee Man, sekretarz tamtejszych związku zawodowego pracowników restauracji, użyczył Ip Manowi pomieszczenia należącego do związku. W pomieszczeniu tym Ip Man zaczął nauczać Wing Chun w lipcu 1950 roku. Od tego czasu do swojej śmierci Ip Man nauczał setki osób. Jedną z nich był znany aktor Bruce Lee.

Ip Man jako jeden z pierwszych zaczął nauczać Wing Chun w sposób otwarty, a więc dla wszystkich chętnych. Wcześniej sztuka ta była przekazywana tylko członkom rodziny lub zaufanym przyjaciołom. Dzięki naukom Ip Man'a sztuka ta przeżyła okres gwałtownego rozwoju w drugiej połowie XX wieku i obecnie uprawiana jest na całym świecie.

Ip Man zmarł w Hong Kongu 2 grudnia 1972 roku w wieku 79 lat.

Ip Man jest bohaterem filmu pt. "Wielki mistrz Ip Man" (2008) w reżyserii Wilsona Yip'a.


Chu Shong-tin (1933-2014)

Chu Shong-tin urodził się w 1933 roku w prowicji Guangdong. Za młodu uprawiał Tai Chi. W listopadzie 1949 roku przeprowadził się do Hong Kongu i zaczął pracować w związku zawodowym pracowników restauracji. Przyglądał się zajęciom prowadzonym tam przez Ip Mana i po krótkim czasie, w styczniu 1951, został jego uczniem.

W kręgach Wing Chun znany jest jako "król Siu Nim Tao".

Choć nigdy nie założył szkoły Wing Chun, to przez lata nauczał dość wąskie grono uczniów w swoim mieszkaniu.

Napisał książkę o zdrowotnych zaletach Wing Chun (1994) i wydał DVD (2002).


Jim Fung (1944-2007)

Jim Fung urodził się w 1944 w Hong Kongu. W roku 1960 roku został uczniem Chu Shong-tin'a.

Jako nastolatek wyjechał do Australii, by studiować prawo na uniwersytecie w Adelajdzie. W wolnych chwilach zaczął nauczyać Wing Chun wśród grupy przyjaciół. Grupa szybko się rozrosła i w ten sposób w 1973 powstała International Wing Chun Academy (ówczas pod nazwą C.K. Wing Chun Kung Fu School). W chwili obecnej szkoła ta jest uznana przez australijski rząd jako jednostka szkolnictwa wyższego zawodowego (kursy trenerów sportowych o specjalizacji Wing Chun kung fu).

Jim Fung jest autorem dwóch książek - "Wing Chun Kung Fu" (1981) y "The Authentic Wing Chun Weapons" (1984). W 1985 wydał instruktażowy film o zastosowaniach Siu Nim Tao.

W styczniu 1975 Jim Fung został dożywotnim członkiem Ving Tsun Athletic Assosiacion.

Zmarł 19 marca 2007 roku w Sydney.